近两年丘成桐中学科学奖获奖名单

发布时间:2018-12-15

2018 S.-T. Yau High School Sciences Award Finals Winner List

2018丘成桐中学科学奖总决赛获奖名单

Grand Prize

Deerfield Academy

Students: Gerald Jiarong Xu

Advisers:Gu Xian Feng

Paper Title: Group Theory and Megaminx

Math

Gold Prize

Deerfield Academy

Students: Gerald Jiarong Xu

Advisers: Gu Xian Feng

Paper Title: Group Theory and Megaminx

Silver Prize

Guangzhou No.6 Middle School

Students: Yuetong Li

Advisers: Bin Qu

Paper Title: Equichordal Curves on Simply Connected Surfaces of Constant Curvature

Bronze Prize

International Department, the Affiliated High School of SCNU

Students: Zhaojun Chen

Advisers: Baoguo Hao

Paper Title: Pancyclicity and Cycle Length Distribution of Generalized Petersen Graphs

Phillips Academy Andover

Students: Guanpeng (Andy) Xu, Wendy Wu

Advisers: Guangyi Yue

Paper Title: Second and Higher Gonalities of Erdős–Rényi Random Graphs

The Second High School Attached to Beijing Normal University

Students: Yibo Hu, Jiahao Guo

Advisers: Jiguang Bao

Paper Title: On Maximum Area of the Polygons with Given Side Lengths

Honorable Mention

High School Affiliated to Fudan University

Students: Zhouyang Lu

Advisers: Dajun Xie

Paper Title: On Some Types of the Infinite Product

Chengdu Shishi High School

Students: Ruijie Niu

Advisers: Weinian Zhang, Wei Li

Paper Title: A Study on Periodic Points of Tent Maps

Ross Mathematics Program

Students: Luchen Shi, Sunay Joshi, Ritwick Bhargava

Advisers: Xiudi Tang

Paper Title: Congruence of Linear Symplectic Forms by the Symplectic Group

High School Affiliated To Nanjing Normal University

Students: Ruixin Qiu, Gouruyue Yuan

Advisers: Dun Zhou, Suqiao Zeng

Paper Title: A Property of Integer-Valued Lyapunov Function for a Class of Totally Nonnegative Matrices

Tsinghua University High School International-Chaoyang

Students: Lixin Li

Advisers: Qingming Yang

Paper Title: Directed Graph Method for Intelligent Vehicle to Orderly Pass Through Unsignalized Intersection and Its Application

Physics

Gold Prize

Jinling High School

Students: Zhicheng LI, Yunbo Kang, Li Tian

Advisers: Qijun Zhang, Yang Ding

Paper Title: The Study of Movement Models of Chinese Traditional Water Sleeves

Silver Prize

The High School Affiliated to Harbin Normal University

Students: Zhaoyi Li

Advisers: Shiqiang Deng, Yongyuan Jiang

Paper Title: The Winding Pendulum Phenomenon-A study on pendula with azimuthal-length constraint

Bronze Prize

Shanghai High School                

Students: Chenfei Miao

Advisers: Jianli Xu, Xiangting Li

Paper Title: Study on the Conductive Property of Flat Sample with Hole

The High School Affiliated to Renmin University of China             

Students: Yuheng Huang

Advisers: Xi Chen

Paper Title: Investigation on the Dynamics of Friction Induced Reciprocation

Shanghai Kongjiang Senior High School

Students: Anyao Jiang, Hongying Yu     

Advisers: Qunying Wu, Haiying Zhang

Paper Title: Experiment Study on Motion Mechanism of a Straw Placed in Carbonated Water

Honorable Mention

Indian Springs School

Students: Jing Wang

Advisers: Cheng Ma

Paper Title: The Frequency Analysis and Resonance Simulation of Khoomei Singing

Temasek Junior College & Anglo-Chinese Junior College         

Students: Wang Jiwei, Wang Yiyang, Zhang Haoyu   

Advisers:       Dr. Victor Wang Peng Cheng, Mr. Khoh Rong Lun

Paper Title: Investigating the Aerodynamic Performance of Biomimetic Gliders for Use in Future Transportation

The High School Affiliated to Renmin University of China     

Students: Lansong Li, Junning Zhao       

Advisers: Yongping Zhang

Paper Title: Rotation Study of Soft Magnetic Alloy Ring Under Thermo-Magnetic Interaction

Guangzhou No.6 Middle School

Students: Zihao Wu, Yuwen Fu

Advisers: Bin Qu         

Paper Title: Study on the Mechanism of the Forepart of the Sneakers Getting Wet when Walking on the Road with Standing Water

Hangzhou Xuejun High school of Zhejiang Province(Xixi Campus)

Students: Yuening Yang, Yiling Zhuang, Wenyuan Xie

Advisers: Jing Huang, Weigang Qiu

Paper Title: The Rolling Motion of Constrained Three-Dimensional Rigid Bodies

Chemistry

Gold Prize

Changchun Jida Middle School Experimental School

Students: Yingji Li, Mingze Lu, Zirui Huang

Advisers: Shouhua Feng, Jinhua Li

Paper Title: The Abnormal Shrinkage of Water Volume and the Mechanism

Silver Prize

The Affiliated High School of SCNU       

Students: Muyin Yao 

Advisers: Fang Zhu

Paper Title: In Vivo Tracing of the Effect of Microplastic Pollution on Salicylic Acids and Organophosphorus Pesticides Uptake in Aloe

Bronze Prize

Chongqing Nankai Middle School

Students: Dinghan Liu

Advisers: Shengbin Chen, Lingjie Li

Paper Title: Fabrication and Mechanism of Reversible Wettability (Hydrophilic-Oleophilic) Sponge

International Department, The Affiliated High School of SCNU    

Students: Zeyu Wang

Advisers: Jinzhi Du     

Paper Title:Preparation of Tumor Hypoxia Sensitive Nanomotors

 

Nanjing Foreign Language School  

Students: Haiping Zhang, Xinyi Wang

Advisers: Liangliang Xu, Yiwu Quan

Paper Title: Synthesis and Characterization of AIE-Active Chiral Binaphthol Derivatives for Oleds with Circularly Polarized Luminescence

Honorable Mention

Beijing National Day School

Students: Wenkai Fan       

Advisers: Wang Shu, Mingjun Teng

Paper Title: New Use of Drug, Galanthamine as both Amyloid-Beta Inhibitor and AChE Inhibitor

Changjun High School     

Students: Zhongri Zhong

Advisers: Yun Liang

Paper Title: Synthesis of Highly Functionalized Quinoline Derivatives via the Ring-Expansion Reaction of Indole Derivatives

Shanghai Foreign Language School Affiliated to SISU

Students: Shicheng Hu     

Advisers: Gengfeng Zheng

Paper Title: Silk Derived Highly Dispersed Ni supported by N-Doped Carbon Nanosheet toward Electrochemical CO2 Reduction

                               

Nanjing Foreign Language School          

Students: Yuewei Zhou, Hanyue Wang, Shiwen Fang

Advisers: Liangliang Xu     

Paper Title: Achieving Freestanding Rich-Mixed-Valence MnxCoySz/CNT Film Electrodes Toward Foldable Ultrahigh Volume Energy Density All-Solid-State Supercapacitors

Beijing No.4 High School  

Students: Ziqi Pan

Advisers: Liyan Kong, Jiayu Xin

Paper Title: Research on the Conversion of Waste Straw into High-octane Gasoline

Biology

Gold Prize

High School Affiliated to Shanghai Jiaotong University

Students: Lin Zhan

Advisers: Zhaofan Xia, Pengfei Luo        

Paper Title: Designed 3D scanning system to achieve the spatial uniformity of the optimal pressure value of pressure therapy

Silver Prize

The High School Affiliated to Renmin University of China     

Students: Jinyun Wang

Advisers: Weifeng Nian, Linlan Zhuang

Paper Title: A Novel Path Employing Luminescent Bacteria as A Light Source to Improve the Growth of Microalgae in Bioflim-Based Cultivation

The High School Affiliated to Renmin University of China

Students: Yanwei Li, Yongxin Huang, Fengyi Wang

Advisers: Ya Dai, Xiangming Wang 

Paper Title: The Reduction of Caenorhabditis Elegans Offspring’s Learning Ability Caused by Ethanol Stimulation and Possible Correlations with Epigenetic Modification of Synaptic Function-Related Genes

Bronze Prize

The Second High School Attached to Beijing Normal University, International Department

Students: Weihang Guo, Boxuan Li, Gaoyu Zhou       

Advisers: Chuan Ni, Xuan Wang

Paper Title: Construction and Characterization of a Bio-Detector for Inflammatory Bowel Disease

The First High School of ChangshaHunan

Students: Chenxi Zeng

Advisers: Jianjun Gao

Paper Title: Study on a Novel Analgesic Peptide from the Digestive Juice of Land Leeches

Honorable Mention

Hangzhou No.2 High School of Zhejiang Province

Students: Ouyuan Xu

Advisers: Shihua Wu, Xiongwei Huang 

Paper Title: Identification of the Gene Deficiency Responsible for White-Flowered Butterfly Pea and Potential Applications for Genetic Engineering of Flower Color

No.2 High School of East China Normal University

Students: Chenghan Xie

Advisers: Yao Qu        

Paper Title: Research on the Effects of Plant Audio Technology on the Growth and Pathogenicity of Fungi—— A New Physical Sterilization Technology

Chengdu NO.7 High School     

Students: Puyue Zou, Chulin Cao

Advisers: Yang Tang, Jingjing Tang

Paper Title: A New Discovery of the Key Stress Protein HSP90 in Regulating the Regenerative Ability of the Planarian

Karamay No.1 Middle School

Students: Yiran Li, Lijia Yang, Longyu Lin      

Advisers: Shanshan Song, Jun Wu 

Paper Title: A Preliminary Study of a New Inoculation Method for "Jinhua" Fungus on Fermented Fu Tea

The Second High School Attached to Beijing Normal University, International Department

Students: Wenrui Zhang  

Advisers: Defeng Chen     

Paper Title: Isolation of Antiphytopathogenic Bacteria from Soils in Beijing and Initial Investigation of Their Antifungal Activity

Computer

Gold Prize

Shandong Experimental High School

Students: Dongfeng Li, Zhirui Li      

Advisers: Lei Shi 

Paper Title: SO2 Emission Prediction of Huangtai Power Plant Using Variable Selection and BP Nerual Network

Silver Prize

ChengDu HuaYang High School      

Students: Siwan Bian, Sheng Meng, Dehua Liu

Advisers: Minsheng Song 

Paper Title: Bicycle-sharing Smart Lock System

Bronze Prize

Changchun Jida Middle School Experimental School        

Students: Jiachun Qi

Advisers: Jinhua Li

Paper Title: Table Tennis Recognition and Positioning Based on Monocular Vision and Faster-RCNN

Shanghai World Foreign Language Academy      

Students: Ye Shu

Advisers: Jianhua Li, Jun Wu           

Paper Title: Binary Reed-Solomon Coding Based Secure Distributed Storage Scheme and Test-Bed for Information-Centric Fog Networks

Kent School 

Students: Peiyuan Liao     

Advisers:       Matthew Austin 

Paper Title: Deep Neural Network Based Subspace Learning of Robotic Manipulator Workspace Mapping

Honorable Mention

Cranbrook Schools    

Students: Yang Chen 

Advisers: Jazon Zhao

Paper Title: Active Learning over DNN: Automated Engineering Design Optimization for Fluid Dynamics Based on Self-Simulated Dataset

The High School Affiliated to Renmin University of China     

Students: Zhehan Kang

Advisers: Ali Mirtar            

Paper Title: Translation System from Natural Language to Sign Language by Using Hamnosys

Shanghai High School        

Students: Yixuan Mei

Advisers: Zhongding Jiang, Yiming Wu 

Paper Title: Compound Object-Detection Algorithm for Eye Tracking in Virtual Reality Head-Mounted Display

Hangzhou Foreign Language School

Students: Zhihan Xu, Baoqi He, Xueqiang Xu

Advisers: Tieming Chen    

Paper Title: Domain Knowledge Graph Integrated Intelligent Question Answering System for Childcare

Guangzhou No.6 Middle School   

Students: Yongxiang Meng, Wenyan Chen

Advisers: Jingyun Liang     

Paper Title: LittleGAN: Conditional Facial Image Generation and Adjustment

Economic and Financial Modeling

Gold Prize

International Department, The Affiliated High School of SCNU

Students: Shiyou Wu 

Advisers: Hailan Chen       

Paper Title: The Role of Big Data in Smart Tourism: A Case Study of Understanding Museum Visiting Behavior

Silver Prize

Wuhan Britain-China School

Students: Weilai Zhao, Xingyu Gong, Liujia Zhang

Advisers: Hu Xueying

Paper Title: The Modeling of Water Resources in China

Bronze Prize

Nanjing Foreign Language School          

Students: Ruijie ZhaiFei Peng

Advisers: Yuwei Wang

Paper Title: How to Mitigate the Influence of Market Competition on Financing Constraints of Small and Medium-sized Enterprises

Changchun Jida Middle School Experimental School        

Students: Siyuan Zhou, Jinchi Cui, Xiangzhou Lyu

Advisers: Jinhua Li             

Paper Title: Ladder-pricing Eases National Day Holiday Highway Congestion——Mathematical Model of Consumer Behavior Based On The Perspective Of Price Discrimination

Nanjing Foreign Language School          

Students: Chongnian Tao 

Advisers: Qing Yan     

Paper Title: A Study on Constructing Credit Card Fraud Detection Models

Honorable Mention

Nanjing Foreign Language School          

Students: Ruoxi Yang, Hetu Li, Xiaotian Tian       

Advisers: Qiang Wu

Paper Title: A Comparative Study on Online and Offline Pricing of Chain Brand Merchant on the Catering Takeaway Platform

The High School Affiliated to Renmin University of China

Students: Peixuan Tong

Advisers: Junchao Peng, Tengda Xu               

Paper Title: A Discussion on Inverted-U Shape Relationship between Social Autonomous Consumption and Medical Insurance Fund Size

Beijing No.4 High School  

Students: Shixing Xu, Jiayuan Liu

Advisers: Zhou Zhang

Paper Title: The Effect of the Bitcoins Inclusion of on a Port folio Typical to Chinese Investors

Princeton International School of Mathematics and Science

Students: Lixin Huang

Advisers: Gong Xiang

Paper Title: Some Empirical Studies on Chinese Crude Oil Futures

Tsinghua University High School            

Students: Zhaoyang Tian, Cheng Qian,

Advisers: Hao Wu, Dianjun Wang  

Paper Title: Evaluation and Prediction of Cell Phone Sales Based on Various Techniques

2017 S.-T. Yau High School Sciences Award Finals Winner List

2017丘成桐中学科学奖总决赛获奖名单

Grand Prize

Tsinghua University High School        

Students: Wanrong He

Advisers: Jianjun Zhou, Yungui Zhang

Paper Title: A Study of Geometry Lecturing Tool Based on GeoGebra Automatic Plotting

Math

Gold Prize

NIS Almaty for Physics and Mathematics

Students: Aknazar Kazhymurat

Advisers: Dauren Aitmukhamet

Paper Title: On a Lower Bound for the Energy Functional for a Certain Family of Lagrangian Tori in CP^2

Silver Prize

Deerfield Academy

Students: Simon Kai Hung Lam

Advisers: Xianfeng David Gu

Paper Title: Geometric Data Analysis Based on Optimal Mass Transportation

Bronze Prize

Ningbo Xiaoshi High School

Students: Zhihe Li

Advisers: Cindy Boyd, David Ochoro

Paper Title: A Family of Sequences Generated by Eliminating Some Prime Factors from the Sequence of the Naturals

Shenzhen Middle School

Students: Minghao Pan

Advisers: Wentao Zhang

Paper Title: Quotients of Hurwitz Primes

Phillips Academy

Students: Kaiying Hou

Advisers: Jayson Lynch

Paper Title: The Hardness of Finding Hamiltonian Cycle in Grids Graphs of Semiregular Tessellations

Honorable Mention

The High School Affiliated to Renmin University of China

Students: Zhongzi Wang

Advisers: Shaoyuan Zheng

Paper Title: Distributions of Points on Non-Extensible Closed Curves in R^3 Realizing Maximum Total Energies

The High School Affiliated to Renmin University of China

Students: Bangzheng Li

Paper Title: Some Studies on Quadratic Diophantine Equations

The Affiliated High School of Peking University

Students: Jishi Sun

Advisers: Zhichao Shan

Paper Title: On Branching Process with a Threshold and its Generalization

The Affiliated High School of SCNU

Students: Wensen Wu

Advisers: Jingwei Ge

Paper Title: Evans Triangles and Edwards Curves

The Wellington School, USA

Students: Grace M. Tian

Advisers: Vishal Patil

Paper Title: Linear Upper Bound on the Ribbon length of Torus Knots and Twist Knots

Physics

Gold Prize

Nanjing Foreign Language School

Students: Jianchao Gen, Yunhao Qian, Yi Fang

Advisers: Jing Du, Zhimin Pan

Paper Title: Chladni Figures: Two-dimensional Plate Vibration Theory, Vibration Mode Measurement and Particle Dynamics

Silver Prize

The High School Affiliated to Renmin University of China

Students: Wenyan Guan, Jiachen Pan

Advisers: Xi Chen, Yongping Zhang

Paper Title: Investigation on Blender Lift Effect

Bronze Prize

Beijing National Day School         

Students: Haowei Liang, Xiaochen Yang

Advisers: Zhonghuan Zhang

Paper Title: The Study of Probabilities and Dynamics of Unfair Dice

Beijing No.2 High School

Students: Yiqi Jiang, Zelong Yin, Shuo Huang  

Advisers: Dunli, Liao

Paper Title: Study of Kite’s 8-Shaped Trajectory

Shandong Experimental High School

Students: Ruiwen Kong

Advisers: Qiao Zhuang, Lei Shi

Paper Title: Experimental Exploration of Echo Manipulation of the Outer Ears in A Rickett's Big-Footed Bat

Honorable Mention

Fuzhou No.3 High School            

Students: Chengxiang Lin, Xinyao Li  

Advisers: Lizhen Wei, Jie Lin

Paper Title: Study of a Kind of Unsmooth Resistance-reducing Surface Texture Based on the Boundary Layer Theory

Qingdao No.2 Middle School of Shandong Province

Students: Chenghao Lu, Shiyuan Liu, Junting Lu

Advisers: Peng Li

Paper Title: Investigating Leidenfrost Point under an Airflow Condition

Guangzhou No.6 Middle School  

Students: Hongyi Zhan, Xinying Fu, Xiaoyong Gao

Advisers: Bin Qu

Paper Title: Research and Application of Magnetizing Characteristics of Spinel Ferrite Magnetic Fluid

No.2 High School of East China Normal University

Students: Cheng Cheng

Advisers: Zhentang Wang

Paper Title: Experimental and Theoretical Studies on the Generation of the “Sunburst Effect” in Photography with a Dodecagonal Aperture

Nanjing Foreign Language School             

Students: Yifan Liu, Qingyuan Liu

Advisers: Zhimin Pan

Paper Title: Real-time Measurement of Three-Dimensional Morphology of Water Wave by a Laser Beam Array

Chemistry

Gold Prize

Nanjing Foreign Language School

Students: Yuncong Zuo, Ran Fang, Zixin Chen

Advisers: Liangliagn Xu

Paper Title: Microfluidic-Directed Assembly of Versatile Colloidal Photonic Crystal Supraballs toward Display and Sensing

Silver Prize

Nanjing Foreign Language School       

Students: Daniel BiJingyi Liu   

Advisers: Zhibing Cao, Jing Chen

Paper Title: Screening and Evaluation of the Risk Factors in Drinking Water Based on High Throughput Methods

Bronze Prize

Beijing National Day School

Students: Zhiyi Wang

Advisers: Mingjun Teng, Guanghui Ma

Paper Title: An Effective Chitosan Based Hydrogel that Improves the Efficiency of Intranasal Vaccination

Guangzhou Experimental High School

Students: Zhengnong Huang

Advisers: Zhengyong Hu 

Paper Title: Study on Galactomannan-Based Food Packaging Material and Its Functionalization

 

Changchun Jida Middle School Experimental School

Students: Junyi Hao

Advisers: Jinhua LI, Wei Feng      

Paper Title: Preparation of Visible Light Responding ZnFe2O4/TiO2 via Biological Templates and Photocatalytic Performance for the Degraded Beta-Cypermethrin Pesticides

Honorable Mention

The High School Affiliated to Renmin University of China

Students: Haoying Yang, Wenhong Cui

Advisers: Bo Wang, Dan Wan

Paper Title: Synthesis and Energy Storage Application of a Highly Bimetal Dispersed Nanomaterial derived from Metal-Organic Frameworks

Beijing National Day School

Students: Haotian Zhao

Advisers: Shiyuan Sun           

Paper Title: Synthesis of Enzyme-Metal Organic Framework composites for Fast Detection of Hydrogen Peroxide

Nanjing Foreign Language School

Students: Yang Yan   

Advisers: Wei Zhou, Liangliang    

Paper Title: Development and Application of High Performance Intermediate - Low Temperature Solid Oxide Fuel Cell Cathode Materials

                           

The High School Affiliated to Renmin University of China    

Students: Wenyan Guan, Shaoxun Liu, Zimeng Yang      

Advisers: Zilong Zhao     

Paper Title: On Improved and Novel Measurement of the Avogadro Constant

Nanjing Foreign Language School

Students: Jie Ji, Tong Gao, Peirong Xie

Advisers: Henmei Ni, Jing Chen   

Paper Title: Development of Multi-Pulsed Drug Delivery System by Mimicking the Spontaneously Self-organized Liesegang Pattern

Biology

Gold Prize

Zhixin High School

Students: Zhan Cha, Musen Lin, Wenkang Lei

Advisers: Rong Qin         

Paper Title: Optimized Methodologies Evoked New Mechanism of the Venus Flytrap’s Closure

Silver Prize

The High School Attached to Northeast Normal University   

Students: Xiangfei Meng 

Advisers: Yu Li  

Paper Title: Biological Researches on a New Species of Model Organism — Taxonomy, Ontogeny and Molecular Phylogenetic Studies of Dictyostelium Minimum

Bronze Prize

Nanjing Foreign Language School

Students: Yifei Yang, Jingyao Gong, Chuanyan Dai 

Advisers: Xidong Zhang, Shixia Xu   

Paper Title: Feeding on Animals or Plants: Evolution of Enamel-Related Genes and its Relationship with Food Habits in Mammals

The High School Affiliated to Renmin University of China    

Students: Shuoqiu Li

Advisers: Li Li   

Paper Title: Preliminary Study on Fingertip Photoplethysmography(PPG)

The High School Affiliated to Renmin University of China    

Students: Tianyao Liu, Yuan Meng, Haoyu Xu

Advisers: Feng Li     

Paper Title: Phytohormone Jasmonates Trigger Polar Signal Transprot and Regulate Insect-trapping Movement in Drosera

Honorable Mention

Chongqing Nankai Middle School

Students: Yijin Fang

Advisers: Shengbin Chen

Paper Title: The Protective Effect of Huajiaosu in Combination with Simvastatin on Vascular Functions in Obese Rats and its Mechanism

Shanghai World Foreign Language Academy

Students: Xinling Wan

Advisers: Jilong Liu 

Paper Title: Effects of Acivicin and DON on the Formation of Cytoophidia in Drosophila testis

Tsinghua University High School        

Students: Jiani Chen

Advisers: Qiong Wu 

Paper Title: From Waste to Treasure: Turning Activated Sludge into Bioplastic PHB

Guangdong Experimental High School

Students: Haoran Lu, Luxuan Zhang    

Advisers: Qingmei Xie, Yihu Chen      

Paper Title: The Secret of Virus and Intestinal Microflora—a Study on the Mechanism of Intestinal Microflora Translocation Post H9N2 AIV-Infection in Mice

Computer

                           

Gold Prize

Tsinghua University High School        

Students: Wanrong He

Advisers: Jianjun Zhou, Yungui Zhang

Paper Title: A Study of Geometry Lecturing Tool Based on Geogebra Automatic Plotting

Silver Prize

Zhuhai No.1 High School

Students: Chentian Li

Advisers: Qingsheng Liang

Paper Title: UPP & Its Implementation

Bronze Prize

The Affiliated High School of SCNU

Students: Xuesen Yang

Advisers: Xiao’an Yang          

Paper Title: Faster R-CNN over Attention: Shared Bikes Detection in Surveillance Video

Middlesex School     

Advisers: Xinkai Fu

Students: Zhengyang Dong

Paper Title: Ensemble Methods of Machine Learning Models for Critical Metal Stock Trend Prediction

No.2 High School of East China Normal University

Students: Haoyu Ma

Advisers: Zhentang Wang

Paper Title: The Design of Low-cost Data Glove and Research on Medium Vocabulary Continuous Gesture Language Recognition

Honorable Mention

Hangzhou Foreign Language School  

Students: Yichi Yang, Guangzi Xu

Advisers: Shuiguang Deng, Yifei Xu   

Paper Title: Theft of Electricity Detection Based on Supervised Learning

Tsinghua University High School        

Students: Yushi Luo  

Advisers: Jia Jia, Yihui Ma     

Paper Title: Clothing Aesthetics Modeling Based on Deep Learning

Guangdong Experimental High School

Students: Ruilin Zhang

Advisers: Zhiming Dai, Zhengyong Hu

Paper Title: A New Algorithm on Detecting Structural Variations with No Reference Genome

Wuxi Big Bridge Academy     

Students: Yifan Zhou

Advisers: Yong Wu   

Paper Title: A Behavior Based File Checkpointing Strategy

The High School Affiliated to Renmin University of China    

Students: Wenyan Guan   

Advisers: Jun Zhu, Hang Su   

Paper Title: Chinese Characters Style Transfer Using WGAN

近两年丘成桐中学科学奖获奖名单

发布时间:2018-12-15

2018 S.-T. Yau High School Sciences Award Finals Winner List

2018丘成桐中学科学奖总决赛获奖名单

Grand Prize

Deerfield Academy

Students: Gerald Jiarong Xu

Advisers:Gu Xian Feng

Paper Title: Group Theory and Megaminx

Math

Gold Prize

Deerfield Academy

Students: Gerald Jiarong Xu

Advisers: Gu Xian Feng

Paper Title: Group Theory and Megaminx

Silver Prize

Guangzhou No.6 Middle School

Students: Yuetong Li

Advisers: Bin Qu

Paper Title: Equichordal Curves on Simply Connected Surfaces of Constant Curvature

Bronze Prize

International Department, the Affiliated High School of SCNU

Students: Zhaojun Chen

Advisers: Baoguo Hao

Paper Title: Pancyclicity and Cycle Length Distribution of Generalized Petersen Graphs

Phillips Academy Andover

Students: Guanpeng (Andy) Xu, Wendy Wu

Advisers: Guangyi Yue

Paper Title: Second and Higher Gonalities of Erdős–Rényi Random Graphs

The Second High School Attached to Beijing Normal University

Students: Yibo Hu, Jiahao Guo

Advisers: Jiguang Bao

Paper Title: On Maximum Area of the Polygons with Given Side Lengths

Honorable Mention

High School Affiliated to Fudan University

Students: Zhouyang Lu

Advisers: Dajun Xie

Paper Title: On Some Types of the Infinite Product

Chengdu Shishi High School

Students: Ruijie Niu

Advisers: Weinian Zhang, Wei Li

Paper Title: A Study on Periodic Points of Tent Maps

Ross Mathematics Program

Students: Luchen Shi, Sunay Joshi, Ritwick Bhargava

Advisers: Xiudi Tang

Paper Title: Congruence of Linear Symplectic Forms by the Symplectic Group

High School Affiliated To Nanjing Normal University

Students: Ruixin Qiu, Gouruyue Yuan

Advisers: Dun Zhou, Suqiao Zeng

Paper Title: A Property of Integer-Valued Lyapunov Function for a Class of Totally Nonnegative Matrices

Tsinghua University High School International-Chaoyang

Students: Lixin Li

Advisers: Qingming Yang

Paper Title: Directed Graph Method for Intelligent Vehicle to Orderly Pass Through Unsignalized Intersection and Its Application

Physics

Gold Prize

Jinling High School

Students: Zhicheng LI, Yunbo Kang, Li Tian

Advisers: Qijun Zhang, Yang Ding

Paper Title: The Study of Movement Models of Chinese Traditional Water Sleeves

Silver Prize

The High School Affiliated to Harbin Normal University

Students: Zhaoyi Li

Advisers: Shiqiang Deng, Yongyuan Jiang

Paper Title: The Winding Pendulum Phenomenon-A study on pendula with azimuthal-length constraint

Bronze Prize

Shanghai High School                

Students: Chenfei Miao

Advisers: Jianli Xu, Xiangting Li

Paper Title: Study on the Conductive Property of Flat Sample with Hole

The High School Affiliated to Renmin University of China             

Students: Yuheng Huang

Advisers: Xi Chen

Paper Title: Investigation on the Dynamics of Friction Induced Reciprocation

Shanghai Kongjiang Senior High School

Students: Anyao Jiang, Hongying Yu     

Advisers: Qunying Wu, Haiying Zhang

Paper Title: Experiment Study on Motion Mechanism of a Straw Placed in Carbonated Water

Honorable Mention

Indian Springs School

Students: Jing Wang

Advisers: Cheng Ma

Paper Title: The Frequency Analysis and Resonance Simulation of Khoomei Singing

Temasek Junior College & Anglo-Chinese Junior College         

Students: Wang Jiwei, Wang Yiyang, Zhang Haoyu   

Advisers:       Dr. Victor Wang Peng Cheng, Mr. Khoh Rong Lun

Paper Title: Investigating the Aerodynamic Performance of Biomimetic Gliders for Use in Future Transportation

The High School Affiliated to Renmin University of China     

Students: Lansong Li, Junning Zhao       

Advisers: Yongping Zhang

Paper Title: Rotation Study of Soft Magnetic Alloy Ring Under Thermo-Magnetic Interaction

Guangzhou No.6 Middle School

Students: Zihao Wu, Yuwen Fu

Advisers: Bin Qu         

Paper Title: Study on the Mechanism of the Forepart of the Sneakers Getting Wet when Walking on the Road with Standing Water

Hangzhou Xuejun High school of Zhejiang Province(Xixi Campus)

Students: Yuening Yang, Yiling Zhuang, Wenyuan Xie

Advisers: Jing Huang, Weigang Qiu

Paper Title: The Rolling Motion of Constrained Three-Dimensional Rigid Bodies

Chemistry

Gold Prize

Changchun Jida Middle School Experimental School

Students: Yingji Li, Mingze Lu, Zirui Huang

Advisers: Shouhua Feng, Jinhua Li

Paper Title: The Abnormal Shrinkage of Water Volume and the Mechanism

Silver Prize

The Affiliated High School of SCNU       

Students: Muyin Yao 

Advisers: Fang Zhu

Paper Title: In Vivo Tracing of the Effect of Microplastic Pollution on Salicylic Acids and Organophosphorus Pesticides Uptake in Aloe

Bronze Prize

Chongqing Nankai Middle School

Students: Dinghan Liu

Advisers: Shengbin Chen, Lingjie Li

Paper Title: Fabrication and Mechanism of Reversible Wettability (Hydrophilic-Oleophilic) Sponge

International Department, The Affiliated High School of SCNU    

Students: Zeyu Wang

Advisers: Jinzhi Du     

Paper Title:Preparation of Tumor Hypoxia Sensitive Nanomotors

 

Nanjing Foreign Language School  

Students: Haiping Zhang, Xinyi Wang

Advisers: Liangliang Xu, Yiwu Quan

Paper Title: Synthesis and Characterization of AIE-Active Chiral Binaphthol Derivatives for Oleds with Circularly Polarized Luminescence

Honorable Mention

Beijing National Day School

Students: Wenkai Fan       

Advisers: Wang Shu, Mingjun Teng

Paper Title: New Use of Drug, Galanthamine as both Amyloid-Beta Inhibitor and AChE Inhibitor

Changjun High School     

Students: Zhongri Zhong

Advisers: Yun Liang

Paper Title: Synthesis of Highly Functionalized Quinoline Derivatives via the Ring-Expansion Reaction of Indole Derivatives

Shanghai Foreign Language School Affiliated to SISU

Students: Shicheng Hu     

Advisers: Gengfeng Zheng

Paper Title: Silk Derived Highly Dispersed Ni supported by N-Doped Carbon Nanosheet toward Electrochemical CO2 Reduction

                               

Nanjing Foreign Language School          

Students: Yuewei Zhou, Hanyue Wang, Shiwen Fang

Advisers: Liangliang Xu     

Paper Title: Achieving Freestanding Rich-Mixed-Valence MnxCoySz/CNT Film Electrodes Toward Foldable Ultrahigh Volume Energy Density All-Solid-State Supercapacitors

Beijing No.4 High School  

Students: Ziqi Pan

Advisers: Liyan Kong, Jiayu Xin

Paper Title: Research on the Conversion of Waste Straw into High-octane Gasoline

Biology

Gold Prize

High School Affiliated to Shanghai Jiaotong University

Students: Lin Zhan

Advisers: Zhaofan Xia, Pengfei Luo        

Paper Title: Designed 3D scanning system to achieve the spatial uniformity of the optimal pressure value of pressure therapy

Silver Prize

The High School Affiliated to Renmin University of China     

Students: Jinyun Wang

Advisers: Weifeng Nian, Linlan Zhuang

Paper Title: A Novel Path Employing Luminescent Bacteria as A Light Source to Improve the Growth of Microalgae in Bioflim-Based Cultivation

The High School Affiliated to Renmin University of China

Students: Yanwei Li, Yongxin Huang, Fengyi Wang

Advisers: Ya Dai, Xiangming Wang 

Paper Title: The Reduction of Caenorhabditis Elegans Offspring’s Learning Ability Caused by Ethanol Stimulation and Possible Correlations with Epigenetic Modification of Synaptic Function-Related Genes

Bronze Prize

The Second High School Attached to Beijing Normal University, International Department

Students: Weihang Guo, Boxuan Li, Gaoyu Zhou       

Advisers: Chuan Ni, Xuan Wang

Paper Title: Construction and Characterization of a Bio-Detector for Inflammatory Bowel Disease

The First High School of ChangshaHunan

Students: Chenxi Zeng

Advisers: Jianjun Gao

Paper Title: Study on a Novel Analgesic Peptide from the Digestive Juice of Land Leeches

Honorable Mention

Hangzhou No.2 High School of Zhejiang Province

Students: Ouyuan Xu

Advisers: Shihua Wu, Xiongwei Huang 

Paper Title: Identification of the Gene Deficiency Responsible for White-Flowered Butterfly Pea and Potential Applications for Genetic Engineering of Flower Color

No.2 High School of East China Normal University

Students: Chenghan Xie

Advisers: Yao Qu        

Paper Title: Research on the Effects of Plant Audio Technology on the Growth and Pathogenicity of Fungi—— A New Physical Sterilization Technology

Chengdu NO.7 High School     

Students: Puyue Zou, Chulin Cao

Advisers: Yang Tang, Jingjing Tang

Paper Title: A New Discovery of the Key Stress Protein HSP90 in Regulating the Regenerative Ability of the Planarian

Karamay No.1 Middle School

Students: Yiran Li, Lijia Yang, Longyu Lin      

Advisers: Shanshan Song, Jun Wu 

Paper Title: A Preliminary Study of a New Inoculation Method for "Jinhua" Fungus on Fermented Fu Tea

The Second High School Attached to Beijing Normal University, International Department

Students: Wenrui Zhang  

Advisers: Defeng Chen     

Paper Title: Isolation of Antiphytopathogenic Bacteria from Soils in Beijing and Initial Investigation of Their Antifungal Activity

Computer

Gold Prize

Shandong Experimental High School

Students: Dongfeng Li, Zhirui Li      

Advisers: Lei Shi 

Paper Title: SO2 Emission Prediction of Huangtai Power Plant Using Variable Selection and BP Nerual Network

Silver Prize

ChengDu HuaYang High School      

Students: Siwan Bian, Sheng Meng, Dehua Liu

Advisers: Minsheng Song 

Paper Title: Bicycle-sharing Smart Lock System

Bronze Prize

Changchun Jida Middle School Experimental School        

Students: Jiachun Qi

Advisers: Jinhua Li

Paper Title: Table Tennis Recognition and Positioning Based on Monocular Vision and Faster-RCNN

Shanghai World Foreign Language Academy      

Students: Ye Shu

Advisers: Jianhua Li, Jun Wu           

Paper Title: Binary Reed-Solomon Coding Based Secure Distributed Storage Scheme and Test-Bed for Information-Centric Fog Networks

Kent School 

Students: Peiyuan Liao     

Advisers:       Matthew Austin 

Paper Title: Deep Neural Network Based Subspace Learning of Robotic Manipulator Workspace Mapping

Honorable Mention

Cranbrook Schools    

Students: Yang Chen 

Advisers: Jazon Zhao

Paper Title: Active Learning over DNN: Automated Engineering Design Optimization for Fluid Dynamics Based on Self-Simulated Dataset

The High School Affiliated to Renmin University of China     

Students: Zhehan Kang

Advisers: Ali Mirtar            

Paper Title: Translation System from Natural Language to Sign Language by Using Hamnosys

Shanghai High School        

Students: Yixuan Mei

Advisers: Zhongding Jiang, Yiming Wu 

Paper Title: Compound Object-Detection Algorithm for Eye Tracking in Virtual Reality Head-Mounted Display

Hangzhou Foreign Language School

Students: Zhihan Xu, Baoqi He, Xueqiang Xu

Advisers: Tieming Chen    

Paper Title: Domain Knowledge Graph Integrated Intelligent Question Answering System for Childcare

Guangzhou No.6 Middle School   

Students: Yongxiang Meng, Wenyan Chen

Advisers: Jingyun Liang     

Paper Title: LittleGAN: Conditional Facial Image Generation and Adjustment

Economic and Financial Modeling

Gold Prize

International Department, The Affiliated High School of SCNU

Students: Shiyou Wu 

Advisers: Hailan Chen       

Paper Title: The Role of Big Data in Smart Tourism: A Case Study of Understanding Museum Visiting Behavior

Silver Prize

Wuhan Britain-China School

Students: Weilai Zhao, Xingyu Gong, Liujia Zhang

Advisers: Hu Xueying

Paper Title: The Modeling of Water Resources in China

Bronze Prize

Nanjing Foreign Language School          

Students: Ruijie ZhaiFei Peng

Advisers: Yuwei Wang

Paper Title: How to Mitigate the Influence of Market Competition on Financing Constraints of Small and Medium-sized Enterprises

Changchun Jida Middle School Experimental School        

Students: Siyuan Zhou, Jinchi Cui, Xiangzhou Lyu

Advisers: Jinhua Li             

Paper Title: Ladder-pricing Eases National Day Holiday Highway Congestion——Mathematical Model of Consumer Behavior Based On The Perspective Of Price Discrimination

Nanjing Foreign Language School          

Students: Chongnian Tao 

Advisers: Qing Yan     

Paper Title: A Study on Constructing Credit Card Fraud Detection Models

Honorable Mention

Nanjing Foreign Language School          

Students: Ruoxi Yang, Hetu Li, Xiaotian Tian       

Advisers: Qiang Wu

Paper Title: A Comparative Study on Online and Offline Pricing of Chain Brand Merchant on the Catering Takeaway Platform

The High School Affiliated to Renmin University of China

Students: Peixuan Tong

Advisers: Junchao Peng, Tengda Xu               

Paper Title: A Discussion on Inverted-U Shape Relationship between Social Autonomous Consumption and Medical Insurance Fund Size

Beijing No.4 High School  

Students: Shixing Xu, Jiayuan Liu

Advisers: Zhou Zhang

Paper Title: The Effect of the Bitcoins Inclusion of on a Port folio Typical to Chinese Investors

Princeton International School of Mathematics and Science

Students: Lixin Huang

Advisers: Gong Xiang

Paper Title: Some Empirical Studies on Chinese Crude Oil Futures

Tsinghua University High School            

Students: Zhaoyang Tian, Cheng Qian,

Advisers: Hao Wu, Dianjun Wang  

Paper Title: Evaluation and Prediction of Cell Phone Sales Based on Various Techniques

2017 S.-T. Yau High School Sciences Award Finals Winner List

2017丘成桐中学科学奖总决赛获奖名单

Grand Prize

Tsinghua University High School        

Students: Wanrong He

Advisers: Jianjun Zhou, Yungui Zhang

Paper Title: A Study of Geometry Lecturing Tool Based on GeoGebra Automatic Plotting

Math

Gold Prize

NIS Almaty for Physics and Mathematics

Students: Aknazar Kazhymurat

Advisers: Dauren Aitmukhamet

Paper Title: On a Lower Bound for the Energy Functional for a Certain Family of Lagrangian Tori in CP^2

Silver Prize

Deerfield Academy

Students: Simon Kai Hung Lam

Advisers: Xianfeng David Gu

Paper Title: Geometric Data Analysis Based on Optimal Mass Transportation

Bronze Prize

Ningbo Xiaoshi High School

Students: Zhihe Li

Advisers: Cindy Boyd, David Ochoro

Paper Title: A Family of Sequences Generated by Eliminating Some Prime Factors from the Sequence of the Naturals

Shenzhen Middle School

Students: Minghao Pan

Advisers: Wentao Zhang

Paper Title: Quotients of Hurwitz Primes

Phillips Academy

Students: Kaiying Hou

Advisers: Jayson Lynch

Paper Title: The Hardness of Finding Hamiltonian Cycle in Grids Graphs of Semiregular Tessellations

Honorable Mention

The High School Affiliated to Renmin University of China

Students: Zhongzi Wang

Advisers: Shaoyuan Zheng

Paper Title: Distributions of Points on Non-Extensible Closed Curves in R^3 Realizing Maximum Total Energies

The High School Affiliated to Renmin University of China

Students: Bangzheng Li

Paper Title: Some Studies on Quadratic Diophantine Equations

The Affiliated High School of Peking University

Students: Jishi Sun

Advisers: Zhichao Shan

Paper Title: On Branching Process with a Threshold and its Generalization

The Affiliated High School of SCNU

Students: Wensen Wu

Advisers: Jingwei Ge

Paper Title: Evans Triangles and Edwards Curves

The Wellington School, USA

Students: Grace M. Tian

Advisers: Vishal Patil

Paper Title: Linear Upper Bound on the Ribbon length of Torus Knots and Twist Knots

Physics

Gold Prize

Nanjing Foreign Language School

Students: Jianchao Gen, Yunhao Qian, Yi Fang

Advisers: Jing Du, Zhimin Pan

Paper Title: Chladni Figures: Two-dimensional Plate Vibration Theory, Vibration Mode Measurement and Particle Dynamics

Silver Prize

The High School Affiliated to Renmin University of China

Students: Wenyan Guan, Jiachen Pan

Advisers: Xi Chen, Yongping Zhang

Paper Title: Investigation on Blender Lift Effect

Bronze Prize

Beijing National Day School         

Students: Haowei Liang, Xiaochen Yang

Advisers: Zhonghuan Zhang

Paper Title: The Study of Probabilities and Dynamics of Unfair Dice

Beijing No.2 High School

Students: Yiqi Jiang, Zelong Yin, Shuo Huang  

Advisers: Dunli, Liao

Paper Title: Study of Kite’s 8-Shaped Trajectory

Shandong Experimental High School

Students: Ruiwen Kong

Advisers: Qiao Zhuang, Lei Shi

Paper Title: Experimental Exploration of Echo Manipulation of the Outer Ears in A Rickett's Big-Footed Bat

Honorable Mention

Fuzhou No.3 High School            

Students: Chengxiang Lin, Xinyao Li  

Advisers: Lizhen Wei, Jie Lin

Paper Title: Study of a Kind of Unsmooth Resistance-reducing Surface Texture Based on the Boundary Layer Theory

Qingdao No.2 Middle School of Shandong Province

Students: Chenghao Lu, Shiyuan Liu, Junting Lu

Advisers: Peng Li

Paper Title: Investigating Leidenfrost Point under an Airflow Condition

Guangzhou No.6 Middle School  

Students: Hongyi Zhan, Xinying Fu, Xiaoyong Gao

Advisers: Bin Qu

Paper Title: Research and Application of Magnetizing Characteristics of Spinel Ferrite Magnetic Fluid

No.2 High School of East China Normal University

Students: Cheng Cheng

Advisers: Zhentang Wang

Paper Title: Experimental and Theoretical Studies on the Generation of the “Sunburst Effect” in Photography with a Dodecagonal Aperture

Nanjing Foreign Language School             

Students: Yifan Liu, Qingyuan Liu

Advisers: Zhimin Pan

Paper Title: Real-time Measurement of Three-Dimensional Morphology of Water Wave by a Laser Beam Array

Chemistry

Gold Prize

Nanjing Foreign Language School

Students: Yuncong Zuo, Ran Fang, Zixin Chen

Advisers: Liangliagn Xu

Paper Title: Microfluidic-Directed Assembly of Versatile Colloidal Photonic Crystal Supraballs toward Display and Sensing

Silver Prize

Nanjing Foreign Language School       

Students: Daniel BiJingyi Liu   

Advisers: Zhibing Cao, Jing Chen

Paper Title: Screening and Evaluation of the Risk Factors in Drinking Water Based on High Throughput Methods

Bronze Prize

Beijing National Day School

Students: Zhiyi Wang

Advisers: Mingjun Teng, Guanghui Ma

Paper Title: An Effective Chitosan Based Hydrogel that Improves the Efficiency of Intranasal Vaccination

Guangzhou Experimental High School

Students: Zhengnong Huang

Advisers: Zhengyong Hu 

Paper Title: Study on Galactomannan-Based Food Packaging Material and Its Functionalization

 

Changchun Jida Middle School Experimental School

Students: Junyi Hao

Advisers: Jinhua LI, Wei Feng      

Paper Title: Preparation of Visible Light Responding ZnFe2O4/TiO2 via Biological Templates and Photocatalytic Performance for the Degraded Beta-Cypermethrin Pesticides

Honorable Mention

The High School Affiliated to Renmin University of China

Students: Haoying Yang, Wenhong Cui

Advisers: Bo Wang, Dan Wan

Paper Title: Synthesis and Energy Storage Application of a Highly Bimetal Dispersed Nanomaterial derived from Metal-Organic Frameworks

Beijing National Day School

Students: Haotian Zhao

Advisers: Shiyuan Sun           

Paper Title: Synthesis of Enzyme-Metal Organic Framework composites for Fast Detection of Hydrogen Peroxide

Nanjing Foreign Language School

Students: Yang Yan   

Advisers: Wei Zhou, Liangliang    

Paper Title: Development and Application of High Performance Intermediate - Low Temperature Solid Oxide Fuel Cell Cathode Materials

                           

The High School Affiliated to Renmin University of China    

Students: Wenyan Guan, Shaoxun Liu, Zimeng Yang      

Advisers: Zilong Zhao     

Paper Title: On Improved and Novel Measurement of the Avogadro Constant

Nanjing Foreign Language School

Students: Jie Ji, Tong Gao, Peirong Xie

Advisers: Henmei Ni, Jing Chen   

Paper Title: Development of Multi-Pulsed Drug Delivery System by Mimicking the Spontaneously Self-organized Liesegang Pattern

Biology

Gold Prize

Zhixin High School

Students: Zhan Cha, Musen Lin, Wenkang Lei

Advisers: Rong Qin         

Paper Title: Optimized Methodologies Evoked New Mechanism of the Venus Flytrap’s Closure

Silver Prize

The High School Attached to Northeast Normal University   

Students: Xiangfei Meng 

Advisers: Yu Li  

Paper Title: Biological Researches on a New Species of Model Organism — Taxonomy, Ontogeny and Molecular Phylogenetic Studies of Dictyostelium Minimum

Bronze Prize

Nanjing Foreign Language School

Students: Yifei Yang, Jingyao Gong, Chuanyan Dai 

Advisers: Xidong Zhang, Shixia Xu   

Paper Title: Feeding on Animals or Plants: Evolution of Enamel-Related Genes and its Relationship with Food Habits in Mammals

The High School Affiliated to Renmin University of China    

Students: Shuoqiu Li

Advisers: Li Li   

Paper Title: Preliminary Study on Fingertip Photoplethysmography(PPG)

The High School Affiliated to Renmin University of China    

Students: Tianyao Liu, Yuan Meng, Haoyu Xu

Advisers: Feng Li     

Paper Title: Phytohormone Jasmonates Trigger Polar Signal Transprot and Regulate Insect-trapping Movement in Drosera

Honorable Mention

Chongqing Nankai Middle School

Students: Yijin Fang

Advisers: Shengbin Chen

Paper Title: The Protective Effect of Huajiaosu in Combination with Simvastatin on Vascular Functions in Obese Rats and its Mechanism

Shanghai World Foreign Language Academy

Students: Xinling Wan

Advisers: Jilong Liu 

Paper Title: Effects of Acivicin and DON on the Formation of Cytoophidia in Drosophila testis

Tsinghua University High School        

Students: Jiani Chen

Advisers: Qiong Wu 

Paper Title: From Waste to Treasure: Turning Activated Sludge into Bioplastic PHB

Guangdong Experimental High School

Students: Haoran Lu, Luxuan Zhang    

Advisers: Qingmei Xie, Yihu Chen      

Paper Title: The Secret of Virus and Intestinal Microflora—a Study on the Mechanism of Intestinal Microflora Translocation Post H9N2 AIV-Infection in Mice

Computer

                           

Gold Prize

Tsinghua University High School        

Students: Wanrong He

Advisers: Jianjun Zhou, Yungui Zhang

Paper Title: A Study of Geometry Lecturing Tool Based on Geogebra Automatic Plotting

Silver Prize

Zhuhai No.1 High School

Students: Chentian Li

Advisers: Qingsheng Liang

Paper Title: UPP & Its Implementation

Bronze Prize

The Affiliated High School of SCNU

Students: Xuesen Yang

Advisers: Xiao’an Yang          

Paper Title: Faster R-CNN over Attention: Shared Bikes Detection in Surveillance Video

Middlesex School     

Advisers: Xinkai Fu

Students: Zhengyang Dong

Paper Title: Ensemble Methods of Machine Learning Models for Critical Metal Stock Trend Prediction

No.2 High School of East China Normal University

Students: Haoyu Ma

Advisers: Zhentang Wang

Paper Title: The Design of Low-cost Data Glove and Research on Medium Vocabulary Continuous Gesture Language Recognition

Honorable Mention

Hangzhou Foreign Language School  

Students: Yichi Yang, Guangzi Xu

Advisers: Shuiguang Deng, Yifei Xu   

Paper Title: Theft of Electricity Detection Based on Supervised Learning

Tsinghua University High School        

Students: Yushi Luo  

Advisers: Jia Jia, Yihui Ma     

Paper Title: Clothing Aesthetics Modeling Based on Deep Learning

Guangdong Experimental High School

Students: Ruilin Zhang

Advisers: Zhiming Dai, Zhengyong Hu

Paper Title: A New Algorithm on Detecting Structural Variations with No Reference Genome

Wuxi Big Bridge Academy     

Students: Yifan Zhou

Advisers: Yong Wu   

Paper Title: A Behavior Based File Checkpointing Strategy

The High School Affiliated to Renmin University of China    

Students: Wenyan Guan   

Advisers: Jun Zhu, Hang Su   

Paper Title: Chinese Characters Style Transfer Using WGAN

  • 联系我们
  • 北京市海淀区清华大学静斋
    丘成桐数学科学中心100084
  • +86-10-62773561
  • +86-10-6277356
  • ymsc@tsinghua.edu.cn
版权所有© 2018 丘成桐数学科学中心